spinal touch
Oficiální centrum a školící středisko metody SPINAL TOUCH garantované mezinárodní asociací Ishta Spinal Touch

Historie Spinal Touch

Metoda Spinal Touch vznikla před více jak 80 lety ve Spojených Státech. Tvůrci této metody jsou americký chiropraktik Dr. John Hurley a jeho manželka chiropraktička Dr. Helen Sandersová. Dr. John Hurley byl původním povoláním stavební a strukturální inženýr a také statik. Během své praxe se specializoval a velice intenzivně zajímal o to, jak stres, napětí, poloha těžiště a porucha rovnováhy deformuje, ovlivňuje a snižuje životnost různých stavebních i jiných konstrukcí. Po nějakém čase si uvědomil, že by jeho bohaté znalosti a zkušenosti v těchto principech šly použít i na lidské tělo a zabránit tak mnoha vážným zdravotním problémům a deformacím v držení těla. Začal tedy studovat na Ratledge College of Chiropractic, kde se seznámil se svojí manželkou Helen Sandersovou. Po mnoha letech výzkumu poté společně vyvinuli metodu, jenž nazvali Aquarian Age Healing - neboli „Léčení Věku Vodnáře“ a popsali ve stejnojmenné knize, která vyšla roku 1932. Jeho cílem bylo vytvořit metodu, která by byla účinná na mnoha úrovních člověka zároveň (komplexní), metodu, která by nebyla technicky obtížná a nevyžadovala příliš odborné znalosti (dostupná a naučitelná), metodu, která by měla minimální kontraindikace (pro všechny). Tento na první pohled složitý úkol se mu však povedl lépe než čekal.
 
Dr. Hurley měl několik žáků, mimo jiné chiropraktika Dr. Francise Goese. Dr. Goes naučil následně tuto metodu chiropraktika Dr. W. LaMara Rosquista. Ten Hurleyovu metodu pozměnil, rozpracoval a zrychlil. Poté jí přejmenoval na Spinal Touch (The Bio-mechanics Technique) a po více než 40 let jí učil, používal a propagoval. Nyní Dr. Rosquist vyučuje metodu Spinal Touch na své klinice v americkém Salt Lake City a také prostřednictvím korespondenčních kurzů (Home Study Course), jenž jsou velmi obsáhlé a propracované. Avšak pouze informativní, nikoli praktické.
Mezi nejvýznamnější žáky Dr. Rosquista patří angličtí chiropraktici Allyn Edwards a Sue Weller, kterým předal Dr. Rosquist pomyslné žezlo této metody a učinil je svými nástupci pro šíření a výuku této metody v Evropě. Allyn a Sue vytvořili Mezinárodní asociaci terapeutů Spinal Touch – ISHTA SPINAL TOUCH, která má sídlo v Anglii v hrabství Stafford.
 
Do České republiky se tato jedinečná terapeutická metoda dostala teprve nedávno díky paní Dr. Mary Staggs, která zde vedla v Ratajích nad Sázavou dva čtyřdenní odborné pobytové kurzy v srpnu roku 2006. Ona sama o tom, jak se dostala k metodě Spinal Touch, říká toto:
 
„Před 22 lety jsme s manželem jeli autem a uviděli u silnice ležet ženu, očividně ve špatném stavu, nad níž se skláněla její dcera. Zastavili jsme, abychom se podívali, zda jim můžeme nějak pomoci. Byly to Angličanky a dcera přivezla matku do Španělska, aby se trochu zotavila po prodělané závažné nemoci a s ní spojené manželské krizi. Vzali jsme je do auta, sehnali jim ubytování a nakoupili nějaké potraviny, protože byly skoro bez peněz. Jak se ukázalo, nemocná žena dříve pracovala jako praktická lékařka. Rovněž prováděla velice zvláštní druh masážní techniky, kterou na mě chtěla vyzkoušet, aby se mi nějak odvděčila. Protože jsem byla na své klinice pořád v jednom kole, neměla jsem na to příliš času. Nakonec jsem si přece jen chvíli našla. Masáž to byla úžasná, předčila veškerá má očekávání. Navrhla jsem, že jí budu posílat některé své pacienty, aby je masírovala, a tak si trochu přivydělala. Trvala na tom, že mě tuto pozoruhodnou techniku naučí, než se vrátí zpět do Anglie. Od té ženy jsem se dozvěděla také o Dr. W. L. Rosquistovi, neboť to byl právě on, kdo jí zasvětil do metody Spinal Touch. Nevěděla jsem, kde žije, ale asi po šesti týdnech se mi ho podařilo vypátrat v Americe. Zavolala jsem mu ze Španělska a řekla, že bych chtěla k němu přijet do učení. Byl velmi překvapený a řekl, ať klidně přijedu, že mě naučí všemu, co zná. Tak jsem se roku 1985 dostala do Salt Lake City na jeho kliniku, kde jsem pod jeho vedením spolu s dalšími pěti lékaři začala léčit pacienty a učit se Spinal Touch. Po dvou letech, kdy jsem střídavě pobývala ve Španělsku a v USA, jsem složila písemné, ústní i praktické zkoušky a získala oprávnění vyučovat metodu Spinal Touch v zahraničí. V Evropě jsem této technice naučila spoustu lékařů a zdravotních sester, mého syna Paula a nyní také mé přátele z firmy BodyDetox s.r.o., pro které zde vedu tyto dva čtyřdenní kurzy.“
                             
aktuality

----------------------
Spinal Touch byl prezentován a oficiálně představen na XVI sjezdu společnosti RFM (rehabilitační a fyzikální medicíny) v Luhačovicích. Foto ZDE.